Poznato je da hrana bogata šećerima, ljepljiva hrana (kao što su bombone i lizala) i zašećereni napici doprinose nastanku kvara zuba. Osobe koje piju tri ili više čaša soka dnevno, imaju čak 60% veću vjerovatnoću kvarenja zuba!
U našim prethodnim blogovima, pisali smo o značaju higijene u brizi za oralno zdravlje. Ipak, u pokušaju da fokus stavimo na ispravno održavanje čistoće usne šupljine, često zaboravljamo na neizostavan faktor zdravlja zuba – pravilnu ishranu. Kao što zdrava hrana doprinosi održanju dobrog imuniteta i općeg stanja organizma, tako određene namirnice blagotvorno djeluju i na oralno zdravlje.
Zato vam u nastavku donosimo pet dobrih namirnica koje će pripomoći da, uz dobru higijenu i redovne kontrole kod stomatologa, vaš osmijeh zablista!
Sir i mliječni proizvodi
S obzirom na visoku razinu kalcija, sir je jedna od najboljih namirnica za održavanje oralnog zdravlja, jer doprinosi dobroj gustoći kosti vilica. Protein kazein u siru jača zubnu caklinu, a visoki nivo minerala održava balans pH sredine u usnoj šupljini i sprječava razaranje površine zuba.
Tvrdi sirevi imaju pozitivan učinak jer se njihovim žvakanjem podstiče lučenje pljuvačke koja pomaže ispiranju bakterija s površine zuba. Osim vode, mliječni napici, kao što su mlijeko i jogurt, pića su s najviše dobrih sastojaka po zube. Pomažu u borbi protiv zubnih kvarova, bolesti desni i lošeg zadaha.
Određene vrste voća i povrća
Podsjetimo se stare izreke – „jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van“! Ali, da li je to zaista tako?
Među pacijentima često vlada zabluda da je jabuka dobra zamjena za pranje zuba. Ovo vjerovanje, naravno, nije istinito, ali se pozitivno djelovanje čestog konzumiranja jabuka na oralno zdravlje ne može poreći. Jabuke pojačavaju lučenje pljuvačke i samočišćenje usne šupljine pomoću neutralisanja kiselina, a žvakanje tvrdih jabuka pozitivno djeluje na zube i desni.
Dobre za naše zube su i jagode, poznate kao antioksidansi bogati vitaminom C. Vitamin C održava dobru strukturu kolagena u dentinu, dijelu zuba između zubne cakline i zubnog živca. Zato je, osim ovih namirnica, poželjno konzumirati i određene vrste voća i povrća bogate vitaminom C, kao što su mrkva, brokule, slatki krompir i zeleno lisnato povrće.
S druge strane, citrusno voće često može negativno djelovati na zube nagrizajući zubnu strukturu. Važno je napomenuti da, nakon konzumacije kiselih vrsta voća i povrća, cijeđenih sokova i smoothie napitaka, treba pričekati pola sata prije pranja zuba, kako se kiseline ne bi mehanički utrljale u zube zubnom četkicom i oštetile njihovu površinu.
Čaj, kafa i kakao
A mislili ste da mi stomatolozi imamo nešto protiv kafe?
Čaj, kafa i kakao često su neprijatelji bjelini zuba, jer sadrže pigment tanin koji izaziva nastanak mrlja. Međutim, zbog spojeva polifenola u svom sastavu, imaju pozitivan učinak na sprječavanje kvara zuba i bolesti desni. Za oralno zdravlje velike prednosti imaju crni i zeleni čaj, koji sadrže veliku količinu fluorida, neophodnih za obnavljanje strukture zuba.
Zeleni čaj umanjuje djelovanje sulfurnih komponenti u ustima i mogućnost nastanka lošeg zadaha. Čajevi su također odlični antioksidansi, koji pomažu detoksu cijelog organizma i obnavljanju ćelija, te smanjuju mogućnost nastanka karcinoma, među koje ubrajamo i oralni karcinom.
Nakon određenih tretmana, često preporučujemo pacijentima ispiranje usne šupljine čajem od žalfije, koja djeluje antibakterijski, antivirusno i protuupalno i može se koristiti kao dodatak liječenju niza različitih stanja.
Orašasti plodovi
Različite vrste orašastih plodova bogate su različitim sastojcima koji mogu poboljšati oralno zdravlje.
Bila riječ o kikirikiju, orasima, bademima ili brazilskim orasima, orašasti plodovi posjeduju visoki nivo kalcija, fosfora i vitamina D, te pomažu u borbi s bakterijama koje dovode do zubnog kvara.
Najveće prednosti ima lješnjak, koji obiluje vlaknima, folnom kiselinom, željezom, magnezijem, vitaminima B i E, te kalijem i cinkom.
Zbog njihove tvrdoće, tokom konzumacije je potrebno intenzivno žvakanje, što stimulativno djeluje na zube i kompletan žvačni sistem (samo pazite da ne okrnjite zub, a ako se to desi, znate gdje se nalazimo!)
Meso, jaja i riba
Hrana bogata proteinima, poput bijelog mesa, ribe i jaja, može pomoći održavanju zdrave zubne supstance i poboljšati gustoću kosti vilica.
Osim što zahtijeva mnogo žvakanja i time podstiče lučenje pljuvačke, meso poput piletine i puretine obiluje fosforom, važnim mineralom u strukturi zuba. Isto možemo reći i za određene vrste ribe, kao što je losos.
Crveno meso sadrži mnogo željeza i cinka, te djeluje nepovoljno na aminokiselinu arginin koja je sastavni dio zubnih naslaga. Odličan je i izvor vitamina B12 koji jača desni. Ipak, s konzumiranjem crvenog mesa treba biti pažljiv jer može nepovoljno djelovati na opće zdravlje i doprinijeti razvoju kardiovaskularnih oboljenja.
Naš savjet za kraj…
Da biste održavali oralno i opće zdravlje u najboljem mogućem stanju, budite mudri prilikom donošenja odluka o tome šta unosite u svoje tijelo.
Balansirana ishrana koja obiluje proteinima, vitaminima i mineralima, cjelovito voće i povrće i druga hrana koja stimuliše žvakanje, unošenje dovoljnih količina vode koja podstiče lučenje pljuvačke, pravi su izbor za zdrav i lijep osmijeh.
Sve to, u kombinaciji s odličnom oralnom higijenom, osigurat će da vaši zubi blistaju punim sjajem!