Sve je veći broj odraslih pacijenata koji se odlučuju za ortodontsku terapiju i dobijanje osmijeha kakvog su oduvijek željeli. Brojni benefiti ortodontske terapije kod odraslih utiču na to da je svaki četvrti ortodontski pacijent odrasla osoba. Osim postizanja skladnog izgleda osmijeha, ortodontskom terapijom postižemo pravilan zagriz i odnos zuba, čime štitimo zube i smanjujemo rizik od nastanka problema sa njihovim zdravljem u budućnosti. U tekstu koji slijedi donosimo najvažnije informacije o prednostima i specifičnostima ortodontske terapije u odrasloj dobi.
Da li sam prestar/a za ortodontsku terapiju?
Ne brinite, ortodoncija je grana stomatologije u kojoj su Vaše godine samo broj! Tokom planiranja individualizirane terapije za svakog pacijenta, ortodont u obzir uzima veliki broj faktora, a Vaša starosna dob je samo mali dio Vašeg cjelokupnog stanja. Biološki procesi koji omogućavaju pomjeranje zuba isti su, bez obzira na to imate li 16 ili 77 godina.
Ortodontskim aparatom kod odraslih zube možemo poredati u lijep i skladan zubni niz, uspostaviti pravilan zagriz, te dobiti prostor za izradu odgovarajućeg protetskog rada, ali opsežna pomjeranja i korekcije koštanih nepravilnosti u odrasloj dobi ne treba očekivati. Ortodontsku terapiju planira isključivo specijalista ortodoncije, uz saradnju sa specijalistom oralne hirurgije, ukoliko Vaš slučaj to zahtijeva.
Kako izgled aortodontski tretman kod odraslih osoba?
Iako se zubi se ortodontskim silama mogu pomjerati do kraja života, postoji nekoliko faktora koji utiču na tok i ishod ortodontske terapije kod odralsih pacijenata. Prvi faktor je završen rast organizma kod odraslih pacijenata. Obzirom da je optimalno doba za početak ortodontske terapije doba intenzivnog rasta i razvoja vilica, veliki broj ortodontskih pacijenata su upravo djeca.
Kod nekih odraslih paciijenata jedini način za postizanje optimalog rezultata je operacija vilica. Orotodntska terapija u odrasloj dobi može trajati nešto duže zbog manje aktivnosti stanica i slabije prokrvljenosti tkiva, te zahtijevati doživotnu retenciju. Nošenje ortodontskog aparata u odrasloj dobi je često neizbježna faza pripreme zuba za izradu protetskog rada. Obzirom da veliki broj odraslih pacijenata dolazi sa već izgubljenim pojedinim zubima, povlačenjem zubnog mesa i abradiranim zubnim površinama, važno je da budete upoznati sa mogućnostima ove terapije i uskladiti njihova očekivanja sa optimalnim rješenjima.
Koju vrstu ortodontske terapije izabrati?
Moderna stomatologija nudi nekoliko terapijskih opcija kada je u pitanju ortodontska terapija kod odraslih pacijenata. Od klasičnog aparata sa bravicama do prozirnih folija za ispravljanje zuba, na Vama je da u dogovoru sa ortodontom, izaberete terapijsku opciju koja Vam najviše odgovara.
- Klasični ortodontski aparat sa bravicama je još uvijek u širokoj upotrebi u ortodonciji zbog svoje visoke efikasnosti i provjerenog terapijskog rezultata kojim su zadovoljni i pacijenti i ortodonti.
- Kermički ortodontski aparat ima ortodontske bravice napravljene od keramičkog materijala koji je proziran ili u boji zuba, čime se postiže bolji estetski rezultat i neprimjetnost ovog aparata na Vašim zubima.
- Lingvalni ortodontski aparat ima elemente ortodontskog aparata postavljene na unutrašnjoj plohi gornjih i donjih zuba. Jednako je efikasan kao i klasični ortodontski aparati, s tim da su njegovi dijelovi i tehnika postave često teže dostupni velikom broju pacijenata.
- Ortodontske folije za ispravljanje zuba, o kojima smo ranije detaljnije pisali, odlično su terapijsko sredstvo za pomijeranje zuba ka idealnim pozicijama u zubnom luku. Nakon planiranja terapije, dobijate set određenog broja folija koje nosite jedan vremenski period. Iako omogućavaju savršeno održavanje oralne higijene, ortodontske folije preporučujemo samo istrajnim pacijentima, obzirom na to da se nose čak 22 sata dnevno.
Koja terapijska opcija je najbolja za mene?
Ortodontski tretman u Nova Dental Clinic je u potpunosti usmjeren ka Vašoj dobrobiti i zadovoljstvu krajnjim ishodom. Pažljivim planiranjem terapije i inividualnim pristupom, pomoći ćemo Vam da odaberete opciju koja je u Vašem slučaju optimalna. Drugi faktor koji pacijenti uzimaju u obzir jeste trajanje tretmana. Ono ovisi o stepenu izraženosti nepravilnosti koju imate, Vaše starosne dobi u trenutku početka tretmana i vrste terapije za koju se odlučite.
Koliko dugo ću nositi ortodontski aparat?
Trajanje ortodontske terapije ovisi od vrste i izrađenosti ortodontske nepravilnosti, te je u potpunosti individualno. U najvećem broju slučajeva ortodontska terapija traje 1,5 do 2 godine.
Da li je nošenje ortodontskog aparata bolno?
Nelagoda i blaga bol su posve normalne i očekivane pojave koje se javljaju na početku ortodontske terapije i zadržavaju se do dvije sedmice nakon postavljanja ortodontskog aparata. Nastaju usljed navikavanja zuba i mekih tkiva usne šupljine na prisustvo aparata i pomicanje zuba. Neprijatnosti koji se javljaju su slabijeg intenziteta, te ne morate razmišljati o odsustvu sa posla!
„Postavili smo ortodontski aparat – šta sad?“
Ortodontski aparat Vas neće ometati u svakodnevnom životu. Dok terapija traje, možete konzumirati sve vrste jela i pića! Obzirom na osjetljivost zuba koja se javlja po postavljanju aparatića, u prvih nekoliko dana savjetujemo da konzumirate hranu mekše konzistencije.
Ono što u sklopu ovih uputa potenciramo jeste pravilno održavanje oralne higijene kod ortodontskih pacijenata. Naime, prisustvo bravica na zubima otežava njihovo četkanje i omogućava brže nakupljanje mekih naslaga uz zubno meso. Kako bismo smanjili šanse za nastanak karijesa i upalu zubnog mesa, oralno-higijenske navike našeg pacijenta dovodimo do savršenstva i prije njegove postavke. Pravilno održavanje oralne higijene podrazumijeva četkanje zuba i čišćenje međuzubnih prostora najmanje dva puta dnevno, idealno nakon svakog obroka. Kako bi čišćenje zuba oko elemenata ortodontskog aparata bilo olakšano, preporučujemo standardne i single zubne četkice, te vodeni tuš za čišćenje međuzubnih prostora. Mlaz vode pod pritiskom efikasno uklanja ostatke hrane između zuba i dijelova ortodontskog aparata.
Ortodontska terapija u odrasloj dobi ima brojne benefite za očuvanje zdravlja zuba, te je često prvi korak ka upostavljanju harmonije u odnosu vilica. Zakažite sovj termin i dobijte osmijeh kakav ste oduijek željeli!