/* scripta za slike*/ /* scripta za footer*/

Totalna proteza na implantatima: sve što trebate znati

Povećanje životnog standarda i veća informisanost ljudi o oralnom zdravlju doprinijeli su tome da sve veći broj naših pacijenata rado pristaje na terapiju koja za cilj ima očuvanje što većeg broja njihovih zuba. Međutim, onda kada uznapredovali karijes i paradontalna bolest nisu tretirani na vrijeme, pacijentu neminovno slijedi gubitak zuba i izrada totalne proteze. Da gubitak svih zuba ne znači nužno pogoršanje kvaliteta života naših pacijenata, objasnit ćemo u tekstu koji slijedi.

Gubim sve zube. Kako da se nosim sa tim?

Ukoliko vas brine kako ćete se nositi sa gubitkom svih zuba, možemo reći da niste jedini. Sama spoznaja o tome da zube koje smo dobili rođenjem nismo uspjeli sačuvati, te da nam slijedi nošenje “zloglasne” totalne proteze, često djeluje obeshrabrujuće. Poteškoće sa ishranom, izbjegavanje hrane koju volite jer je ne možete sažvakati, teško navikavanje na osjećaj stranog tijela, te nestabilnost donje proteze neminovno utiču na kvalitet života pacijenta.

Višegodišnje nošenje totalne proteze i dugotrajna bezubost kod velikog broja pacijenata dovodi do gubitka vilične kosti, čime se uslovi za izradu nove funkcionalne proteze dodatno otežavaju ili onemogućavaju. Upravo ovo su razlozi koji su stomatologe i naučnike ponukali da razviju terapijsko rješenje kojim su donijeli olakšanje velikom broju pacijenata. Riječ je o totalnoj protezi na implantatima. Ovaj protetski rad pacijentu daje osjećaj nošenja fiksnog protetskog rada.

Šta su totalne proteze na implantatima?

Totalne proteze na implantatima su terapijski izbor pacijenata sa bezubom vilicom. Ovaj protetski rad se pomoću veznih elemenata, poput lokatora ili prečke, fiksira na implantate ugrađene u vilicu. Za izradu ovog rada je potrebno ugraditi 2 do 4 zubna implantata koji će protezu držati stabilnom pri žvakanju i govoru.

Ovim protetskim radom rješava se glavni problem klasičnih totalnih proteza, a to je njihova slaba retencija i nestabilnost.

image

Prednosti proteza na implantatima

Glavna prednost totalne proteze na implantatima je to što znatno bolje i stabilnije stoji u ustima u odnosu na klasičnu protezu. Razlika u nošenju klasične proteze i proteze na implantatima je naročito vidljiva u donjoj vilici, gdje jake sile mišića obraza, jezika i poda usne šupljinu odižu klasičnu protezu sa njenog ležišta, stvarajući nelagodu i strah kod pacijenta prilikom jela i govora.

Protezu na implantatima pacijent skida samostalno i tako jednostavno održava oralnu higijenu. Povlačenjem zubnog mesa i resorpcijom kosti nakon dugogodišnjeg nošenja ovih radova, isti se jednostavno repariraju uzimanjem otiska i podlaganjem proteze.

Proces izrade totalne proteze na implantatima

Prva faza izrade ove proteze podrazumijeva ugradnju 2 do 4 implantata u viličnu kost. Nakon toga slijedi period čekanja oseointegracije, odnosno srastanja implantata sa okolnom kosti, za koji je potrebno 3-6 mjeseci. Za to vrijeme pacijentu se izrađuje privremena proteza ili prilagođava stara proteza koju je nosio.

U drugoj fazi izrade, nakon što su implantati srasli sa okolnom kosti, implantati se otvaraju i u njih postavljaju posebni vijci za oblikovanja zubnog mesa oko implantata – nazvani gingiva formeri. Nakon njihovog postavljanja čeka se do mjesec dana kako bi se zubno meso oko implantata oblikovalo prema tipu protetskog rada koji će biti izrađen.

U trećoj fazi je potrebno uzeti otiske za izradu totalne proteze na implantatima. Proteza se sa implantatima ugrađenim u kost povezuje preko veznih elemenata, lokatora ili prečke. Postavljanjem proteze na ležište čuje se karakteristični “klik” uklapanja veznih elemenata ovog protetskog rada.

Definitivni rad na implantatima se pacijentu predaje do 10 dana nakon uzimanja otiska.

Da zaključimo!

Totalna proteza na implantatima je najbolje rješenje za bezube pacijente žele totalne proteze sa izvrsnom retencijom. Ovim radom se rješava problem nestabilnosti, pomjeranja proteze pri žvakanju, govoru i smijanju, te značajno olakšava ishrana pacijentu. Samostalno održavanje rada i oralna higijena su znatano olakšani pacijentima, a redovne kontrole su preporučene kako bi se totalna proteza profesionalno očistila i kontrolisalo stanje implantata i okolnog mekog tkiva.

Vaša totalna bezubost nije razlog za život sa poteškoćama. Ukoliko vas zanima više o ovoj vrsti protetske nadoknade  koja unaprijeđuje kvalitet života, naručite se na pregled u Nova Dental Clinic!

Zakažite termin


Vaši podaci

Nova Dental Clinic - Uslovi plaćanja

Blog arhiva

Lokalna anestezija u stomatologiji: Sve što treba da znate

Lokalna anestezija u stomatologiji: Sve što treba da znate

“Prvo anestezija, pa možemo raditi dalje!” često je prva rečenica koju čujemo pri ulasku pacijenata u stomatološku ordinaciju. Možemo reći da nam je drago da je tako! Pored bezbolnosti tretmana, lokalna anestezija nama stomatolozima omogućava relaksirani rad, bez...

Topikalna fluorizacija: Za djetinjstvo bez karijesa!

Topikalna fluorizacija: Za djetinjstvo bez karijesa!

“Doktore/ice, možemo li premazati zube tako da se više ne kvare?” često je rečenica koju čujemo pri posjeti malih, ali i odraslih pacijenata našoj ordinaciji. Iako je sve veći broj roditelja koij su informisani o pozitivnim djelovanju fluoridnih preparate na zdravlje...

Vađenje zuba kod djece: Kratki vodič za roditelje

Vađenje zuba kod djece: Kratki vodič za roditelje

Spremite se, Zubić vila dolazi u posjetu! Ispadanje mliječnih zuba odavno se smatra prekretnicom u životu naših mališana. Povezano sa dobi polaska djece u školi, ovaj svečani događaj često biva popraćen različitim nagradama i poklonima za naše najmlađe. Najčešće prvi...

Najbolji stomatolog za Vas? Evo nekoliko savjeta kako ga pronaći!

Najbolji stomatolog za Vas? Evo nekoliko savjeta kako ga pronaći!

Preporuka, „googlanje“ ili čitanje komentara, najčešći su načini kako pronalazimo mjesto za uslugu koja nam treba. Pošto stomatologa često nalazimo tek onda kada nas zub zaboli, danas ćemo taj proces traženja malo olakšati! Pronalaženje stomatologa koji odgovara vašim...

Flegmona poda usta ili Ludwigova angina: kako nastaje i kako se liječi

Flegmona poda usta ili Ludwigova angina: kako nastaje i kako se liječi

“Higijena je pola zdravlja!” zvučna je rečenica koju čujemo još od malih nogu. Oralna higijena i pravilna briga o našoj usnoj šupljini, značajan su faktor u očuvanju zdravlja cjelokupnog organizma. Iako se posljednjih godina sve veći fokus u stomatologiji usmjerava na...

Hitna stanja u stomatologiji: šta raditi kada zub zaboli

Hitna stanja u stomatologiji: šta raditi kada zub zaboli

Veliki broj intervencija u svakodnevnoj stomatološkoj praksi može se ubrojati u hitna stanja u stomatologiji. Iako se posljednjih godina u stomatologiji sve veći fokus nastoji usmjeriti ka prevenciji nastanka oboljenja, još uvijek je veliki dio radnog dana općeg...

KRATKI VODIČ: U novu školsku godinu sa zdravim zubićima!

KRATKI VODIČ: U novu školsku godinu sa zdravim zubićima!

Početak nove školske godine je uzbudljivo doba za školarce, ali i njihove roditelje. Spiskovi za kupovinu školskog pribora, pakovanje ljetne odjeće u ormare i istovremeno spremanje za novu školsku rutinu mogu biti izazovni! Pomiješane emocije uzbuđenja, straha,...

Ortodontska terapija kod odraslih pacijenata: nikad nije kasno!

Ortodontska terapija kod odraslih pacijenata: nikad nije kasno!

Sve je veći broj odraslih pacijenata koji se odlučuju za ortodontsku terapiju i dobijanje osmijeha kakvog su oduvijek željeli. Brojni benefiti ortodontske terapije kod odraslih utiču na to da je svaki četvrti ortodontski pacijent odrasla osoba. Osim postizanja...