fbpx

Zubne krunice

Zubne krunice

U narednim redovima možete saznati nešto više o zubnim krunicama.

Zubne krunice su široko rasprostranjena mogućnost estetske stomatologije koja može izuzetno poboljšati izgled Vašeg osmijeha. Koristeći napredne tehnike i najnovije vrste materijala, naša doktorica Maja Vam može pomoći da donesete dobro informisanu odluku o tome koja vrsta zubne krunice može zadovoljiti Vaše potrebe i ciljeve.

U nastavku ćemo Vas upoznati sa najvažnijim karakteristikama krunica koje koristimo u našoj ordinaciji.

Šta su to zubne krunice (navlake)?

Zubna krunica (navlaka) predstavlja fiksni protetski nadomjestak koji imitira oblik, veličinu i boju prirodnog zuba, te se trajno fiksira na prirodni zub koji je oslabljen, oštećen ili estetski nezadovoljavajući.

Trajna krunica prekriva cijeli vidljivi dio postojećeg zuba, predstavlja njegovu novu površinu i time nadomješta prirodne zube. Glavni cilj zubnih krunica jeste povratak izgubljene funkcije zuba, jačanje zuba ili popravljanje njegove estetike.

Krunice se također fiskiraju na ugrađene zubne implantate, te time predstavljaju i nadogradnju na implantatima.

Vrste zubih krunica

Postoji nekoliko različitih vrsta krunica, a osnovna podjela je izvršena na osnovu materijala koji se koriste u izradi.

Sve do nedavno, metal se koristio kao osnovna podkonstrukcija za izradu keramičkih krunica. Danas se za izradu zubnih krunica sve više koristi bezmetalna osnova tj. cirkon keramika i potpuna keramika – staklo keramika (E-max, Empress keramika). U našoj ordinaciji koristimo i metalne i bezmetalne keramičke krunice.

Međutim, postoji vrsta krunica koje su privremenog karaktera. To su privremene krunice koje se izrađuju od medicinske plastike i koje se koriste u svrhu nadoknade zubne supstance dok pacijent čeka krajnji proizvod.

Metal – keramičke krunice

Metal – keramičke krunice su zbog prihvatljive cijene i čvrstoće te veoma dobre estetike, postale standard u stomatološkoj protetici. Kako im samo ime govori, izrađene su od keramike koja je vezana za metalnu osnovu (podkonstrukciju). Metalna osnova osigurava izuzetnu čvrstoću i stabilnost zuba, zbog čega ove krunice mogu izdržati visok i nekontrolisan pritisak žvakanja, a time predstavljaju bolje rješenje za nadomjestak stražnjih zuba.

Pored toga, bitno je napomenuti da njihova metalna osnova ne propušta svjetlost, te da ova vrsta krunica ne može u potpunosti imitirati prirodnu boju zuba. To posebno dolazi do izražaja ako su susjedni zubi prirodni i u vidnom polju posmatrača. Tako da, ukoliko tražite vrhunsko estetsko rješenje, onda već govorimo o bezmetalnim keramičkim krunicama.

Bezmetalne keramičke krunice

Bezmetalne keramičke krunice se danas smatraju vrhuncem kojeg estetska stomatologija može ponuditi. Upravo iz razloga što su ove krunice u potpunosti napravljene od keramike, gotovo da ih nije moguće razlikovati od prirodnih zuba. Kod ovih krunica ne može doći do prosijavanja metala, niti do obojenosti ruba zubnog mesa, kao ni do pojave „crnog ruba“ zbog povlačenja mesa, jer u njihovoj konstrukciji ne postoji metal. Bezmetalne keramičke krunice se izrađuju CAD – CAM savremenom kompjuterskom tehnologijom koja omogućava potpunu preciznost izrade zuba, od funkcionalnosti do estetike, a vrijeme izrade se skraćuje na svega par dana.

Cirkon – keramičke krunice

Cirkon predstavlja jedan od najtvrđih materijala koji se koriste u stomatološkoj protetici i zbog izuzetne čvrstoće predstavljaju materijal izbora za bilo koji zub. Cirkon je i biokompatibilan materijal, te za razliku od metala ne izaziva alergijske reakcije. Jedna od njegovih najvažnijih osobina jeste i njegov vijek trajanja. Cirkon ne mijenja boju, te ukoliko se budete pridržavali uputa Vašeg stomatologa, protetski rad će mnogo godina nakog ugradnje izgledati isto kao i prvog dana. Zbog izuzetne čvrstoće i otpornosti na savijanje, cirkon – keramičke krunice se izrađuju kod bruksizma, te u ostalim situacijama kada se javljaju velike žvačne sile.

Staklo – keramičke krunice

Ova vrsta krunica gotovo da i nema nedostataka o kojima bismo pričali. Pored toga što predstavljaju idealno rješenje kad je vrhunska estetika zuba u pitanju, E – max i Empress keramika imaju čvrstoću i do tri puta veću od cakline prirodnog zuba, te su mogućnosti pucanja ovih krunica minimalne.

E – max keramika se koristi za izradu krunica na svim zubima, dok Empress keramika predstavlja prvi izbor za izradu krunica na prednjim zubima, jer nijedan drugi materijal ne može osigurati tako dobru estetiku. Njihove karakteristike kao što su boja, translucencija, te način propuštanja i odbijanja svjetlosti, rezultiraju krunicom koju nije moguće razlikovati od prirodnog zuba.

Koliko traju zubne krunice?

Često kod pacijenata vlada pogrešno mišljenje da su nakon postavljanja protetskog rada njihovi zubi potpuno zaštićeni, te da se neće pokvariti. Pored ostalih faktora, kao što su kvalitet izrade i ugradnja krunica, životne navike pacijenta, genetika, te stanje zubnog mesa i kosti, najvažniji faktor koji utiče na dužinu trajanja zubnih krunica jeste upravo Vaša oralna higijena i pravilno održavanje Vašeg protetskog rada.

Pacijenti moraju biti svjesni da su naši izbrušeni zubi ispod krunica i dalje podložni nakupljanju naslaga i stvaranju karijesa. A kako je te zube dosta teže svakodnevno temeljito čistiti, preporučuje se dvostruko bolja i intenzivnija njega i oralna higijena cijele usne šupljine.

Pravilno postavljen most ili krunica zuba, uz kvalitetnu oralnu njegu i pridržavanje uputa od strane stomatologa, mogu trajati i do 15 godina.

Naravno, znamo da sami ne možete donijeti pravu odluku o tome koju vrstu krunice trebate, zato Vas pozivamo da rezervišete termin za prvi pregled i konsultaciju sa našom doktoricom Majom.



Zakažite termin


Vaši podaci

Nova Dental Clinic - Uslovi plaćanja

Blog arhiva

Subgingivalna kiretaža: vaš saveznik u borbi protiv gubitka zuba

Subgingivalna kiretaža: vaš saveznik u borbi protiv gubitka zuba

Subgingivalna kiretaža: vaš saveznik u borbi protiv gubitka zuba Parodont ili potporni aparat zuba čine tkiva koja zub drže čvrsto usađenim u kost i tako omogućavaju  sve njegove funkcije. Iako je uloga zdravog parodonta u cjelokupnom zdravlju pojedinca...

Kompozitne fasete: umjetnost kreiranja novog osmijeha

Kompozitne fasete: umjetnost kreiranja novog osmijeha

Ukoliko ste u potrazi za neinvazivnim načinom uljepšavanja prirodnih zuba uz maksimalno očuvanje zubne supstance, te brz postupak nakon kojeg iz ordinacije izlazite sa novim osmijehom, tehnika izrade kompozitnih faseta može biti dobar izbor za vas. Pored opsežnih...

Aligneri – Vaš nevidljivi prijatelj za ispravljanje zuba

Aligneri – Vaš nevidljivi prijatelj za ispravljanje zuba

Prozirni aparatići za zube ili aligneri posljednjih godina postali su hit u estetskoj stomatologiji. Među pacijentima su posebno popularni jer su gotovo potpuno nevidljivi, što omogućava da proces ispravljanja zuba prođe bez utjecaja na vaše svakodnevne obaveze i...

Za osmijeh više

Za osmijeh više

Osim posvećenosti samom procesu nastanka ljepšeg osmijeha, trudimo se i dokumentovati neke od naših najzanimljivih slučajeva, da bi naši stari i novi pacijenti mogli vidjeti kako mi to radimo u Nova Dental Clinic!

Prva posjeta stomatologu – kad je pravo vrijeme?

Prva posjeta stomatologu – kad je pravo vrijeme?

Roditelji nam rado poklanjaju povjerenje jer znaju da su njihovi mališani u sigurnim i strpljivim rukama, te da kod nas mjesta strahu nema. Uz dobar pristup i primjenu tehnika zastupljenih u pedijatrijskoj stomatologiji, stomatološka ordinacija djeci postaje poznato i ugodno okruženje.

Da li je mojim zubima zaista neophodan snimak?

Da li je mojim zubima zaista neophodan snimak?

Prilikom preporučivanja snimka, uvijek pratimo takozvani ALARA princip (As Low as Reasonably Achievable). To znači da za svakog pacijenta postavljamo indikaciju za snimanje, odnosno individualno određujemo koji snimak mu je potreban u odnosu na zatečeno stanje u ustima, kako bismo bili sigurni da će pacijent biti izložen najmanjoj dozi zračenja koja je neophodna za njegovu dijagnostiku.

Sindrom dječije flašice

Sindrom dječije flašice

Rani dječiji karijes glavni je uzročnik destrukcije mliječnih zuba, a osim loše ishrane i neadekvatne higijene, tu je još jedan faktor koji pomaže razvoju ovog neprijatelja – dječija flašica!

Da li je vaš osmijeh pod stresom?

Da li je vaš osmijeh pod stresom?

Riječ „stres“ postala je dio naše svakodnevnice, kao često spominjani uzrok mnogih zdravstvenih tegoba. Iako ga najčešće povezujemo s lošim raspoloženjem, nesanicom i napetosti, stres može utjecati čak i na naš osmijeh! Stiskanje ili škripanje zubima često se javlja...